LED, czyli diody świecące – jak podłączać, aby ich NIE spalić? Kurs elektroniki od FORBOT [#12] »
Diody świecące – co trzeba wiedzieć? Najważniejsze informacje w skrócie!
🟥 Więcej w artykule: https://4bot.pl/ystyH
➡ Czy rezystor musi być przed diodą? Osobny poradnik: https://4bot.pl/M3i-w
➡ Kurs elektroniki na blogu: https://4bot.pl/OpE7u
➡ Zestaw do kursu elektroniki: https://4bot.pl/E1roz
➡ Nasz kurs w formie książki: https://4bot.pl/O6jaS
➡ Zamów kurs w formie e-booka: https://4bot.pl/y5NwG
➡ Forum o elektronice przyjazne dla początkujących: https://4bot.pl/-EzGu
➡ Wszystkie filmy z tej serii: https://4bot.pl/V6O2O
Dziś, zgodnie z zapowiedzią, pod lupę weźmiemy diody świecące. Popularne LED-y spotykamy obecnie praktycznie na każdym kroku. Ciężko znaleźć urządzenie elektroniczne, które byłoby pozbawione małych, świecących punktów – warto więc poznać podstawowe informacje na ich temat. Diody świecące, tak samo jak ostatnio omawiane diody prostownicze, też przewodzą prąd tylko w jedną stronę. Ważny jest więc sposób włączenia ich do układu. Tym razem działanie takiego elementu jest świetnie widoczne – wszystko za sprawą specjalnych substancji, które pozwalają zamienić energię elektryczną na światło. Jeśli spojrzysz na dowolną diodę z naszego zestawu to zauważysz, że podobnie jak w przypadku kondensatorów, jedna nóżka jest krótsza od drugiej. Nie jest to przypadek, ani wada fabryczna, ale bardzo łatwy sposób na odróżnienie katody od anody. Wystarczy zapamiętać, że krótsza nóżka to katoda, więc powinna być podłączona do minusa, a dłuższa to anoda, którą trzeba podłączyć do plusa. Długość nóżek to jednak nie jedyny sposób na rozróżnienie elementów. Bacznie oglądając soczewkę diody zauważysz, że jej rant jest ścięty w jednym miejscu na płasko – to oznacza, że z tej strony mamy katodę. Co więcej, patrząc przez soczewkę do wnętrza diody, zauważymy, że katoda łączy się w środku z większą blaszką. Mamy więc minimum 3 metody na rozróżnienie wyprowadzeń diody świecącej…
Importowane z Youtube Ponownie zamontuj świece zapłonowe / świece żarowe.
Prawidłowe funkcjonowanie silnika zależy od stosowania świec zapłonowych. Mieszanka powietrzno-paliwowa zostaje sprężona, a między dwiema świecami zapłonowymi przeskakuje iskra, która zapala tę kombinację w komorze spalania i uwalnia energię (20-30%, która jest wykorzystywana do napędu samochodu). Możliwe, że silnik w ogóle się nie uruchomi, jeśli świece zapłonowe są zużyte. Trudny rozruch silnika w niskich temperaturach jest częstą oznaką wadliwej świecy zapłonowej lub sterownika.
Porady -Przewody świec zapłonowych należy wymieniać w tym samym czasie, co świece zapłonowe.
Określony model silnika musi mieć własny zestaw świec.
Lepiej jest wymienić cały zestaw świec niż wymieniać pojedyncze świece.
różnorodne oferty
Odkręcanie szyn prądowych świec żarowych
Wyjmij świece zapłonowe silnika, odkręcając je.
Wymiana świec zapłonowych głowicy cylindrów
Na szynoprzewodach wisiały świece
Aby sprawdzić, czy silnik się uruchomi, wykonaj ten prosty test.
Czym dokładnie są świece zapłonowe?
Znane jako świece zapłonowe są stosowane w silnikach benzynowych. „Świece zapłonowe” Aby uzyskać odpowiednią kombinację paliwowo-powietrzną w cylindrach silnika, muszą one wytworzyć niezbędną do tego iskrę. Wysokie napięcie z cewki zapłonowej jest przekazywane do odpowiednich świec zapłonowych za pośrednictwem aparatu zapłonowego, który z kolei generuje iskrę. Jako część eksploatacyjna świece zapłonowe tracą z czasem energię iskry z powodu spalania elektrod i korozji. Może to skutkować niestabilną pracą, problemami z rozruchem, a nawet uszkodzeniem cewki zapłonowej.
Jak wygląda wymiana świecy zapłonowej?
Aby wymienić świece zapłonowe, najpierw wyjmij przewody zapłonowe ze świec, a następnie użyj specjalnego klucza do świec zapłonowych, aby wyjąć świece z głowicy silnika. Podczas wykonywania tej procedury nie pozwól, aby brud zgromadzony wokół nasadki świecy zapłonowej dostał się do cylindra przez otwór świecy zapłonowej. Użyj szczelinomierza, aby zmierzyć odległość między elektrodami na fabrycznie nowych świecach zapłonowych. Aby uniknąć nierównomiernego włożenia świecy zapłonowej i uszkodzenia gwintu, należy zwrócić uwagę na prawidłowe osadzenie nowych świec zapłonowych w otworze gwintowanym w głowicy.
O czym powinniśmy pamiętać?
Przewody zapłonowe, kopułka zapłonu i palec mechanizmu zapłonowego powinny być sprawdzone przed wymianą świec zapłonowych. Po dokręceniu świec zapłonowych odpowiednim momentem i podłączeniu przewodów należy uruchomić silnik i sprawdzić, czy układ zapłonowy działa prawidłowo. W niektórych pojazdach może być wymagany komputer diagnostyczny silnika w celu wyczyszczenia pamięci sterownika silnika. kod błędu związany z problemami z zapłonem. Często zdarza się, że świece są wymieniane w zestawach, ponieważ ich żywotność jest bardzo podobna. Świece często wymagają wymiany po 40 000 km użytkowania.
Czy po dodaniu potencjometru można wyjąć z układu rezystor?
Cześć ponownie, ukończyłem 6 rozdział o diodach i był super, uważam go za najlepszego. Wszystkie eksperymenty były super! 😉
Odpowiedzi nie adekwatne do zadawanych pytań żenada
No dobra, a co gdy mam 5 diod i każda z nich jest identyczna, jeden rezystor dla wszystkich czy każda z osobą swój? I jak to policzyć jaki albo jakie powinny być?
2:46 "…bo wtedy istnieje szansa, że uszkodzimy element"
Nie wiem, dlaczego w ostatnich latach tak często pojawia się ten głupi błąd językowy. Słowo 'szansa' w j.polskim wiąże się tylko z pozytywnymi oczekiwaniami (np. szansa na wygraną, szansa na znalezienie pracy, itp.). A kiedy mówimy o czynnikach negatywnych, to używamy słowa 'zagrożenie' lub 'ryzyko'.
Genialne filmy, poproszę o więcej kursów z FPGA
A jeśli mam diodę 12V i podepne do zasilacza też 12V to jest szansa że uszkodzę diodę?
3:18 witam serdecznie 🙂 jak nazywa się ta płyta, gdzie wkładane były diody itp?
Gdzie można kupić?
Fajny odcinek 👍
Bardzo fajny poradnik też mam taki zestaw a czy mógłbyślbys nagrać poradnik jak zrobić mrugająca diodę?
Super rady których, jak zwykle, nigdy za wiele. Dziękuję i Pozdrawiam.
jak ten potencjometr sie podlacza?
A czy rezystor trzeba dawać na np 20 sztuk diod ?
Czy jest mozliwosc rozpoznania pozycji katody/anody na diodzie RGB, gdzie "nozki" zostaly usuniete, lub nigdy nie istanialy? Pozdrawiam
Dobra robota!
Witam.mam trzy białe diody ktore mogą zasilić 3,6v chciałbym 12v i jaka rezystancja. Czy jakiś moduł?
A ja mialem diode ktora swiecila w 2 strony i bylo to dioda nie zarowka jak byla spalona i swiecila sobie normalnie ale w 2 strony prad wynosil w oboe strony ok. 10-20mA i sie nie grzala
Cześć, chciałam się spytać czy do zestawu dołączacie jakąś instrukcję???
Świetnie tłumaczone Wielkie dzięki
Dziękuję bardzo
Lubię was. zapominam czasami niektóre żeczy a przez was mogę sobie przypomnieć i jeszcze dowiedzieć się więcej.
Zawsze oglądam bo jest krótko zrozumiale i na temat.
PS Pamiętajcie, że film to skrót najważniejszych informacji "w pigułce" – wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury całego artykułu na blogu » https://4bot.pl/SHEP4